ЗДРАВСТВЕНО УПОЗОРЕЊЕ
За путнике који долазе из земаља у којима има случајева инфекције изазване новим корона вирусом (COVID-19)
Уколико сте боравили у подручју у којима има случајева инфекције изазване нoвим корона вирусом,
у циљу спречавања преношења инфекције у Републици Србији, али и у циљу заштите Вашег здравља, дужни сте да предузмите следеће мере:
– у наредних 14 дана смањите контакте са другим особама у домаћинству, на радном месту или на јавним местима,
– ако осетите симптоме инфекције органа за дисање (повишена температура, кијавица, кашаљ, цурење из носа, отежано дисање или друго), одмах ставите маску преко уста и носа, појачајте хигијену руку (прање топлом водом и сапуном), избегавајте контакте са другим особама, користите марамицу кад кијате или кашљете, и позовите телефоном епидемиолога института или завода за јавно здравље надлежног за подручје у коме боравите (листа је дата на крају текста). Од епидемиолога ћете добити упутства о даљем поступку.
Молимо вас да у потпуности поступате у складу са добијеним упутствима.
COVID-19 – Основне информације
Почетна сазнања
31. децембра 2019. године, СЗО је добила информације о избијању епидемије упале плућа непознатог порекла у граду Вухану, у Кини. Кинеске власти су идентификовале нови коронавирус 7. јануара 2020. године и вирус је привремено назван „2019-nCoV“. 11. фебруара, болест изазвана овим вирусом названа је Коронавирус 2019, или „COVID-19“.
30. јануара 2020. године, генерални директор СЗО је прогласио ову епидемију за Јавно здравствену претњу од међународног значаја (PHEIC). Последњи глобални подаци о ванредној ситуацији могу се пронаћи овде.
Шта значи „нови корона вирус“
Корона вируси (CoV) представљају велику породицу вируса који изазивају болести које се крећу у опсегу од обичне прехладе до озбиљних обољења као што су MERS (Блискоисточни респираторни синдром) и SARS (Тешки акутни респираторни синдром).
COVID-19 је обољење изазвано новим корона вирусом, што значи да пре тога није био пронађен. Као резултат тога, још увек не постоји одређени начин лечења нити вакцина.
Тежина обољења
Код већине особа које су инфициране овим вирусом развија се благо респираторно обољење, док у 15% случајева долази до прогресивног тока болести која се развија у тешку форму болести, укључујући упалу плућа, респираторну инсуфијенцију и у неким случајевима смртни исход.
Најновији подаци указују на то да смртност повезана са овим вирусом износи 3,4%, мада овај податак подлеже промени.
Знаци и симптоми
Симптоми вируса COVID-19 обухватају повишену телесну температуру и кашаљ. У озбиљнијим случајевима, вирус може изазвати упалу плућа па чак довести до смртног исхода. Старија популација људи и они који имају претходно здравствено стање, као што је дијабетес или болест срца, су осетљивији на развијање озбиљног обољења изазваног овим вирусом.
Уколико сте недавно посетили област у којој је много људи инфицирано вирусом COVID-19 и имате симптоме респираторне инфекције, молимо вас да потражите медицинску помоћ [позивањем националне телефонске линије за помоћ [број]/позивањем свог лекара и изношењем историје недавних путовања/придржавањем других националних здравствених протокола]. Период инкубације овог обољења (време од настанка инфекције и појаве симптома болести), на основу тренутних информација, може бити до 14 дана.
Ширење вируса
Главни покретач преношења вируса са човека на човека, на основу тренутно доступних података, потиче од особа које имају симптоме или показују симптоме болести.
COVID-19 се највероватније може преносити:
- директним физичким контактом;
- директним контактом са капљицама из дисајних органа које настају при кијању, кашљању или издисају; и
- индиректним контактом, додиривањем контаминираних површина на којима вируси могу преживети веома кратак период.
Ово значи да се овај вирус може ширити са једне особе на другу, нарочито када је окупљен већи број људи, у затвореном простору или „блиским контактом“ у присуству особе која је инфицирана вирусом дуже време и то у њеној непосредној близини (на удаљености мањој од 1 метра).
Људи који примају пошиљке из Кине нису у ризику од добијања новог коронавируса. Коронавируси су познати по томе да не преживљавају дуго на објектима као што су писма или пакети.
Извор
Пре него што је прешао на људе, овај вирус је највероватније потекао од животиња. Многи рани случајеви заразе вирусом COVID-19 повезани су са отвореном сточном пијацом у Вухану, Кини. Сада, већина случајева, укључујући и оне у Европи, нису повезани са пијацом.
Регионална канцеларија СЗО за Европу
СЗО одговара на ову епидемију од самог почетка, окупљајући ресурсе из целе Организације. Фокус је на:
- Подизању нивоа разумевања ове заразне болести;
- Обезбеђивању савета земљама, појединцима и путницима;
- Сталном информисању земаља;
- Координацији са партнерима; и
- Помоћи земљама да се припреме.
Регионална канцеларија је оформила Тим за управљање инцидентима (ванредним ситуацијама) који ради 24/7 у блиској сарадњи са свим нивоима СЗО, на томе да:
- подржи све земље у њиховој спремности да обезбеде довољан капацитет да идентификују, изолују и негују пацијенте у најранијој фази и ефикасно. Нарочито, ми повезујемо земље са референтним лабораторијама у Региону, омогућавамо отпремање узорака, и обезбеђујемо сетове за тестирање као дијагностичку подршку;
- изврши класификацију техничке и финансијске подршке рањивим земљама да би попуниле важне празнине у националним капацитетима за спремност и одговор на ванредне ситуације, нарочито у погледу надзора, лабораторије, спречавања и контроле инфекције, и кризне комуникације;
- обезбеди упутства и савете за погођене земље, одржавајући њихове јавноздравствене интервенције у циљу ограничавања преношења са човека на човека и ограничавања епидемије, обезбеђујући притом отпорност здравствених система;
- настави са праћењем ситуације и омогући транспарентно и благовремено прослеђивање информација; и
- сарађује и координира са партнерима и успостави Европску платформу у циљу доприношења глобалном научном раду на пољу терапеутике, дијагностике и развијања вакцине.
КОНТАКТИРАЈТЕ НАС
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић–Батут” (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите чије контакт информације можете пронаћи овде.